Sa kojim finansijskim rizicima se suočavaju preduzetnici u poslovanju?

Tokom svog životnog veka, kompanija se suočava sa mnoštvom rizika i ne samo to, vrlo često mora da bira između nekoliko rizika sa kojima se suočava. Zato je veoma važno odluku o izboru rizika prepustiti nekome ko je upoznat sa stepenom opasnosti koji određeni rizik nosi, odnosno nekom kvalifikovanom.
U nastavku saznajte sa kakvim se vrstama finansijskih rizika mogu suočiti preduzetnici i čiju pomoć́ mogu i treba da traže kako bi minimizovali rizike i bili sigurni da je njihovo poslovanje na pravom putu.
Vrste finansijskih rizika
Finansijski rizik za preduzeće bi bio rizik povezan sa promenama cena, bilo da se radi o povećanju ili smanjenju, koji direktno ili indirektno utiče na vrednost samog preduzeća. Postoji nekoliko vrsta finansijskih rizika:
-
Rizik likvidnosti
Rizikom likvidnosti smatra se nemogućnost pretvaranja sredstava u likvidna sredstva za kratko vreme i bez gubitaka, radi pokrića troškova preduzeća. Ovaj rizik zavisiće od poslovnog modela finansiranja kompanije. Ako preduzeće ima dugove sa fiksnim rokovima otplate, onda može blagovremeno planirati i obezbediti sredstva za naplatu dugova. Sa druge strane, kada preduzeće ima neplanirani trošak, ono mora biti u poziciji da obezbedi određenu sumu novca, u određenom roku, kako bi izbeglo poslovne probleme, a možda i bankrot.
Dakle, likvidno preduzeće je ono koje, u slučaju potrebe, može sebi da obezbedi gotovinu bez poteškoća.
Likvidnošću se može upravljati:
- Korišćenjem sopstvenih sredstava,
- Prodajom imovine preduzeća,
- Pozajmljivanjem sredstava
-
Valutni rizik
Valutni rizik je onaj koji nastaje usled izloženosti neočekivanim promenama kursa između dve valute. Sa ovim rizikom suočavaju se ona preduzeća koja posluju ili imaju obaveze u stranim valutama, što zbog negativnih kretanja valuta može uticati na kapital i dobit preduzeća.
Razlikujemo 3 vrste valutnog rizika:
-
Transakcioni rizik
– rizik pojave priliva novca na račune preduzeća koja posluju u inostranstvu, kao i rizik koji nastaje kada se dividende prenesu na matično preduzeće. Rizik se javlja u neizvesnosti deviznih kurseva.
-
Ekonomski rizik
– rizik promene sadašnje vrednosti budućih novčanih tokova, koji nastaje u slučaju promene kursa valuta. Ekonomski rizik direktno utiče na troškove poslovanja i ukupnu vrednost preduzeća čija se konkurentnost na tržištu može smanjiti usled promene kursa. Ovu vrstu rizika je veoma teško predvideti i sprečiti, stoga je najvažniji od svih valutnih rizika.
-
Računovodstveni rizik
– rizik sa kojim se suočavaju preduzeća koja imaju svoje filijale u inostranstvu, a koji nastaje kao rezultat kretanja kursa, jer poslovni rezultati filijala treba da se konsoliduju u finansijskim rezultatima matičnog preduzeća u domaćoj valuti.
Međutim, ovaj rizik nije samo za navedena preduzeća, već i za ona koja posluju u domaćoj i stranoj valuti i dužna su da obračunavaju PDV na kraju svakog meseca (obveznici poreza na dohodak).
-
Kamatni rizik
Kamatni rizik podrazumeva rizik promene kamatnih stopa, koji može uticati na poslovanje preduzeća, pa i neprofitnih. Promena kamatne stope najviše će pogoditi kompanije koje emituju obveznice, jer će u slučaju pada kamatne stope i dalje morati da otplaćuju prinos na obveznicu, ali po novoj, višoj stopi. To na kraju znači veće troškove i veće zaduživanje.
U suprotnom slučaju, odnosno ako kamatna stopa poraste, preduzeće će biti u povoljnijoj situaciji od početne, jer će prinos na obveznicu biti manji od prvobitno planiranog.
-
Rizik cene
Skoro svako preduzeće je podložno finansijskom riziku koji proizilazi iz promene cena na tržištu. Kompanije su podložne četiri vrste cenovnih rizika:
-
Cenovni rizik
– nažalost, kompanija ne može da kontroliše ovaj rizik, a uticaj na njega je skoro nepostojeći ili je minimalan. To je posledica nepovoljnih kretanja cena robe na tržištu.
-
Politički rizik
– proizilazi iz zakonskih i regulatornih promena, koje direktno utiču na politiku cena na tržištu, ali i na dostupnost robe.
-
Količinski rizik
– proizilazi iz promene potreba i dostupnosti robe na tržištu. Ako na tržištu postoji više robe nego što je potražnja za količinama, onda će cena robe pasti i obrnuto.
-
Rizik troškova
– nastaje kada cene sirovina, odnosno uvoza istih na tržište, rastu, čime se povećavaju troškovi poslovanja preduzeća.
-
Kreditni rizik
– rizik koji nastaje kao rezultat neizmirenih potraživanja (dug koji nije plaćen na vreme). Ovaj rizik zavisi od iznosa duga, verovatnoće njegovog neizvršenja i iznosa koji će biti prinudno naplaćen u slučaju kašnjenja.
-
Operativni rizik
Operativni rizici su oni rizici koji prete preduzeću usled grešaka zaposlenih, sistema, procesa ili eksternih događaja, npr. tehnološki rizik, ekološki rizik, klimatski rizik, rizik od pandemije (trenutno) i sl.
Kao što se može zaključiti, u poslovanju postoje mnogi finansijski rizici, ali oni sami zavise od mnoštva faktora, pravnih i tržišnih kretanja i promena. Da biste bili sigurni da li je vaše poslovanje na dobrom putu, da li se suočava sa rizicima i da li ih je moguće presresti, zatražite pomoć svog računovođe.
Ako nemate svog knjigovođu, pronađite ga na listi knjigovodstvenih agencija koji koriste program Minimax, a besplatni poslovni saveti koji se nalaze u bazi znanja mogu vam dodatno pomoći.